уторак, 5. април 2011.

Materija i energija

Čovek svojim pogledom registruje i vidi da postoji materija. Međutim materija nije jedino što ispunjava prostor u kome i čovek postoji. Osim materije u celokupnom prostoru postoji i energija za koju se, uz malo bolje analiziranje može reći da je daleko prisutnija u odnosu na materiju. Energija nije ništa drugo do materija koja je tokom određenih procesa transformisana iz materije u energiju. Prilikom transformacije materije događaju se takvi procesi u kojima sama materija gubi osobine koje je ranije imala, a dobija sasvim drugačije osobine u odnosu na one koje je imala u svom materijalnom obliku. Tako da ako se sagledavaju materija i energija zajedno, shvata se da je to ipak jedna celina koja u osnovi nije deljiva, osim u slučaju kada se opisuju ili definišu njihove osobine. Da nema materije ne bi bilo ni energije i obratno da ne postoji energija koja uslovljava kretanje materije, ali i njene transformacije, ne bi ni ona sama mogla da postoji.
Detaljnom analizom materije i energije uočava se određena pravilnost koje ih objedinjuje, a od čega zavise njihove osobine. Ta pravilnost se ogleda u tome da materija ima svoje oblike u fizičkim telima koja imaju određene dimenzije. Iz toga dalje sledi da i energija mora imati svoje oblike u određenim dimenzijama. Od tih dimenzija zavise i njihove osobine sa kojima se one ispoljavaju! Granica između materije i energije može jedino da zavisi upravo od dimenzija; Na osnovu toga moguće je zaključiti da; Ako osobine materija zavise od dimenzija, logično je da i osobine energije zavise od onih delova materije (čestica) koji prenose energiju! U suštini, energija jeste materija, ali su njene osobine izmenjene upravo zato što su pre-nosioci energije izuzetno malih dimenzija.
Materija ili energija onda kada više nije čestica, ona postaje talas. Dakle materija koja više nije čestica postaje energija koja se prenosi putem talasa! Ovi talasi imaju različite dužine, tako da će od njihovih talasnih dužina zavisiti i osobine energije (talasa). Iz toga dalje sledi da su talasi manjih dimenzija, pa zato kao takvi mogu imati drugačije osobine u odnosu na čestice. A jedna od tih osobina je da moraju imati i veće brzine prostiranja (kretanja) kroz prostor. Energija manjih talasnih dužina ima veću pokretljivost u prostoru. A ova pokretljivost ne zavisi samo od talasnih dužina, koje u suštini određuju dimenzije talasa (energije), nego i od njihove brzine kretanja ili prostiranja. Iz svega navedenog sledi da; različite talasne dužine imaju različite brzine kretanja.
Veličine kojima se opisuju talasi jesu:
  Talasna dužina je rastojanje koje pređe talas, za vreme dok data čestica napravi jednu oscilaciju (za jedan period).
  Brzina talasa i njegovo prostiranje zavise od dužine talasa i frekvencije oscilovanja, (jednaka je proizvodu talasne dužine i broju oscilacija u jedinici vremena (frekvencije oscilovanja)).
U zavisnosti od pravca oscilovanja čestica, u odnosu na pravac njihovog kretanja, talasi mogu biti:
1. Transverzalni
2. Longitudinalni.
Kod Transverzalnih talasa, čestice sredine osciluju normalno na pravac kretanja talasa.
Dok kod Longitudinalnih talasa, čestice osciluju u pravcu kretanja talasa. 

 Osim matematičkog definisanja i opisa talasa, mogu se sagledati talasi i po fizičkim osobinama koje imaju. Najviše rasprostranjeni i najprisutniji poznati talasi su:

ELEKTROMAGNETNI TALASI

-Kod ovih talasa, Električno polje je normalno na magnetno i oba polja su normalna na pravac prostiranja talasa (elektromagnetni talas je transverzalan).


-Elongacija električnog jednaka je elongaciji magnetnog polja.
-Električno i magnetno polja osciluju u fazi.
Ako se za navodi da EM talas koji je transverzalan postoji samo kod čvrstog stanja, da li je onda i svetlost kao deo EM talasa transverzalan talas? Budući da se prostire kroz sredinu koja uglavnom nije u čvrstom stanju, to treba da znači da svetlost takođe i uglavnom ima osobine longitudinalnih talasa.
Karakteristike EM talasa su;
 - Brzina EM talasa se odnosi na brzinu kojom se talas prostire. Najveća brzina smatra se da je u vakumu:
c = 300 000 km/s.  
Iako nikada nije merena u uslovima gde postoji vakum, ipak ova brzina se smatra da je najveća?
 - U drugim sredinama je manja, a zavisi od magnetnih i električnih osobina date sredine. Mada se radio talasi uglavnom koriste u sredini gde atmosfera može da utiče na njihovu brzinu, ova brzina nikada nije merena, tako da se smatra da je jednaka, ista ili slična najvećoj koja je trenutno definisana.
EM talasom se prenosi energija od izvora talasa, (a ne prenosi se masa), iz čega se vidi da energija zavisi od talasa. Intenzitet talasa se definiše kao energija koju talas prenese u sekundi, po jedinici površine normalnoj na pravac prostiranja talasa.

I= snaga/površina (W/m2)   • snaga=energija/vreme
 
Elektromagnetni talasi prenose specijalni oblik energije koji se opštim imenom naziva zračenje. Primeri ove energije su svetlosni talasi, radio-talasi, mikrotalasi i X-zraci (rentgen). Zračenje se prostire i kroz vakum, gde izgleda da nema nikakve materije, ali zato ima ogromnih količina energije od koje zavisi ustrojstvo i opstanak materije u obliku koji je poznat. Smatra se da svi elektromagnetni talasi, uključujući i svetlost, putuju kroz vakum brzinom od 300 000 kilometara u sekundi, iako ova brzina nikada nije merena u vakumu.
 
 

среда, 30. март 2011.

Šta je blog?

Blog je skraćenica od WebLog. Predstavlja ličnu web stranu. Praktično je isto što i sajt, samo što je drugačije forme jer je on-line dnevnik u kome autor ili više autora iznose članke prikazani obrnutim hronološkim redosledom. Korisnici bloga mogu ih pogledati, komentarisati i preuzimati određene fajlove. Uglavnom se u blogovima mogu naći tekstovi, slike, multimedijalni zapisi, linkovi (ka drugim blog stranama ili blogovima) i dr. Pojedinačni članci na blogu se nazivaju postovi, unosi ili ulazi. Blog je, u osnovi, žurnal koji je dostupan na internetu. Aktivnost ažuriranja bloga naziva se “bloging” a neko ko ažurira blog je “bloger”. Blog se  obnavlja korišćenjem blog platforme (npr. WordPress) koja omogućava ljudima, sa malim ili nikakvim tehničkim predznanjem, ažuriranje i održavanje bloga. Blog koristi konverzacioni stil. Često su blogovi fokusirani na određenu sferu interesovanja.
Odlike bloga:
1. Kategorije (spisak raznih kategrija pod kojima su razvrstani svi objavljeni postovi na blogu. Klikom na jednu od njih otvoriće se nova strana koja će prikazari spisak svih postova objavljenih pod tom kategorijom sa kratkim opisom svakog od njih).
2.Spisak najnovijih postova (spisak poslednjih nekoliko postova objavljenih na blogu bez obzira kojoj kategoriji pripadaju).
3.Arhive (Lako dostupan sadržaj svih članaka).
4.Forma za upis imena i e-mail-a (ukoliko želite da dobijate redovna obaveštenja o tome šta se dešava na određenom blogu možete u okviru ove forme upisati svoje podatke i ubuduće primati poruke od strane vlasnika sajta).
5.Komentari (razmena mišljenja, znanja i iskustva).

Tutorijal o blogu:

понедељак, 24. јануар 2011.

Primena Bloga u edukaciji

Dinamicni razvoj informacionih tehnologija utice na pomak u nastavnom procesu. Blog je jedan od alata za elektronsko ucenje. Osim sto je trendi (uglavnom pravi razlog zbog cega ga omladina koristi ), uslovljava kolaborativno ucenje, grupni oblik rada, aktivno koriscenje interneta...
Umesto tradicionalnih kalkulatora sada postoje brojni programi za resavanje zadataka iz raznih oblasti algebre, trigonometrije, hemije, fizike...
Ne samo sto resavaju zadatke ovi programi pokazuju i pravilan postupak resavanja.
Jedan od njih je i Microsoft Mathematics 4.0 .
Blog mogu koristiti i ucenici i nastavnici sto pospesuje njihovu saradnju. Motivise ucenike u izradi zadataka, testova i tema.
 Dragi ucenici, ne morate mehanicki prepisivati domace zadatke od drugara sve mozete naci na Blogu a ujedno i nauciti nesto novo.